Kambodża to jeden z najbiedniejszych krajów w Azji. Kontrast między życiem codziennym mieszkańców a tym, co kraj ma do zaoferowania dla turystów jest uderzający. Choć na przestrzeni ostatnich lat ubóstwo się zmniejszyło, to wciąż wiele rodzin żyje tutaj za 1$ dziennie.
SIEM REAP – OSIEM LAT PÓŹNIEJ
Na Siem Reap można spojrzeć z różnych perspektyw. Piękna, ciepła i uśmiechnięta Kambodża, której kolory są tak intensywne, że nie trzeba ich podkręcać w Photoshopie. Jedyne, co chciałoby się zrobić, to chwycić za Patch Tool czy Healing Brush Tool i posprzątać wszechobecny syf. Albo za miotłę, tylko że rzeczywistość sprząta się dużo trudniej. Tony plastiku, resztki jedzenia, różnobarwne instalacje ze śmieci, które nie są artystyczne. Ukazują natomiast wizję tego, w jakim stanie jest nasz Świat. Siem Reap niewiele się zmieniło od mojej ostatniej wizyty, a byłam tutaj osiem lat temu.
FOTORELACJE Z MOJEJ OSTATNIEJ WIZYTY W SIEM REAP ZNAJDZIESZ TUTAJ:
KOLORY KAMBODŻY
Jaka jest Kambodża? Pomarańczowo – zielona! Zaskakująca. Zagadkowa, nieodkryta, roześmiana, wesoła i beztroska. Wyjątkowa. Siem Reap, Kambodża, 2015
DOOKOŁA SIEM REAP – KAMBODŻA
Siem Reap, Kambodża, 2015 KONTRASTY SIEM REAP Kontrasty Siem Reap – ile godzin trzeba spędzić w tym mieście, by dostrzec coś poza nimi? Ogromne różnice wskazywały na wielką przepaść
ANGKOR W JEDEN DZIEŃ – KAMBODŻA
ANGKOR, KAMBODŻA, 2015 ZDJĘCIA Z TEGO WPISU MOŻNA KUPIĆ TUTAJ Kawa? Jasne, uwielbiam! Dziękuję, że wspierasz moją Twórczość! ANGKOR W JEDEN DZIEŃ – SKUTEREM PRZEZ NAJWSPANIALSZE ŚWIĄTYNIE KAMBODŻY Angkor w jeden
SZKOŁA PODSTAWOWA W SIEM REAP – KAMBODŻA
Siem Reap, Kambodża, 2015 SIEM REAP. KAMBODŻA. Budynek w rowie, tuż przy głównej drodze w Siem Reap. Przebiegające po kładce dzieci zwróciły moją uwagę. Jej fatalny stan nie wpływał zupełnie
WSZYSTKIE KOLORY ŻYCIA W SIEM REAP
A gdy oczy już napatrzą się na to, co widoczne, można zajrzeć głębiej. Poza ociekającymi złotem świątyniami i ósmym Cudem Świata jakim jest Angkor, dostrzec ubóstwo i ludzi, których domy wyglądają jak kurniki. Kambodża to jeden z najbiedniejszych krajów w Azji. Kontrast między życiem codziennym mieszkańców a tym, co kraj ma do zaoferowania dla turystów jest uderzający. Choć na przestrzeni ostatnich lat ubóstwo się zmniejszyło, to wciąż wiele rodzin żyje w Kambodży za 1$ dziennie. Turysta wyda tutaj dwa razy więcej na sok ze świeżo wyciskanych owoców w pierwszej lepszej restauracji, czy kawę.
CIEMNA STRONA KAMBODŻY
Można odbyć podróż po Kambodży przez pryzmat barwnych opisów z przewodników. Zachwycać się relacjami z wycieczek, czy pięknymi rolkami z Instagrama. Można też udać się w mroczną podróż w głąb kraju, który został dotknięty tragedią ludobójstwa, gdzie Brat zabijał Brata. Taka podróż na zawsze odmienia sposób patrzenia na kraj, który odradza się po niewyobrażalnej tragedii.
W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w Kambodży w ciągu dekady zginęło ponad 40 procent wszystkich jej mieszkańców (30 procent mieszkańców Kambodży zginęło w ciągu 44 miesięcy rządów Czerwonych Khmerów, kolejne 10% to ofiary bombardowań amerykańskich oraz wojny domowej).
Przecież nie da się powiedzieć: to było dawno i po prostu żyć dalej.
Dzisiaj w Kambodży mieszka prawie 17 mln ludzi. Z danych wynika, że około 65 procent obywateli jest poniżej 30 roku życia.
Trudno nie myśleć o tym, jak dziedziczona trauma wpływa na rozwój oraz na to, kim jesteśmy, gdy wędruje się uliczkami Siem Reap i przygląda twarzom pięknych, roześmianych młodych ludzi. Życie toczy się dzisiaj tutaj tak normalnie, zupełnie normalnie. Jak się czujesz Kambodżo, tak naprawdę?
Z badań opublikowanych w International Journal of Psychiatry wynika, że prawie połowa populacji prowincji Siem Reap cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD).
Trauma, której się nie leczy może przenosić się na kolejne pokolenia. Chodzi o sposób, w jaki wychowują swoje dzieci, ich agresywność i niewłaściwe reakcje – dr. Muny Sothara (Cambodian Transcultural Psychosocial Organization).
SZCZEGÓLNIE POLECAM
- "Pianie kogutów, płacz psów", Wojciech Tochman
- "Najpierw zabili mojego ojca", Angelina Jolie
- "The Missing Picture", Rithy Panh
- "Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces", Mark Wolynn