TEGALLALANG RICE TERRACES – UBUD
Tarasy ryżowe Tegallalang to jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów oraz jedna z największych atrakcji Bali. Niezwykle fotogeniczne miejsce, podobnie jak wiele innych tarasów ryżowych na całej wyspie, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tarasy położone są w dolinie, z której rozpościera się zachwycający widok na całą okolicę. Szereg pięknie ułożonych kaskad opiera się na tradycyjnym systemie nawadniania zwanym Subak, którego historia sięga VIII wieku. W trakcie spaceru wąskimi ścieżkami między poletkami ryżowymi usytuowanymi jedno pod drugim, można zobaczyć jak rośnie ryż oraz przyjrzeć się pracy rolników, którzy od tysiącleci pielęgnują na tym terenie pola niezmiennie w ten sam sposób.
TARASY RYŻOWE, KTÓRE KAŻDY CHCE ZOBACZYĆ
Mimo ogromnej popularności Tegallalang Rice Terrace, miejsce można eksplorować w atmosferze względnego spokoju i relaksu. Nie ma tutaj zbyt wielkiego ścisku, a jedynymi kolejkami są te, które prowadzą do najbardziej popularnych balijskich huśtawek z najbardziej kultowymi, Instagramowymi widokami. Miejsce jest turystyczne, nie da się zaprzeczyć. Rzecz jasna i oczywista. Tutaj zarabia się na turystach. Tutaj turysta równa się pieniądz, jak niemal w całym Ubud, a może i na całej wyspie. Główna ulica oprócz tego, że skrywa mnóstwo restauracji i kawiarenek serwujących kawę Kopi Luwak, przypomina prawdziwy bazar: do zakupu pamiątek, kurzołapek i wszelkiego rodzaju bibelotów jestem namawiana na każdym kroku. Zaczepianie i nagabywanie level master, porównywalny do tego, który znam z Kambodży. Hello Lady, what you are looking for? Hello Lady, buy something. I have many colors. Hello Lady, I have good price for you. Nagle ktoś wyskakuje z magnesami, ktoś z różnokolorowymi sarongami, pocztówkami, jeszcze ktoś inny z metalowymi minirowerkami do postawienia nie wiadomo gdzie. I gdy tak próbowałam złapać oddech pomiędzy zagadywaniem przez kolejnych sprzedawców, nagle poczułam lekki powiew wiatru, bo ktoś właśnie chłodził moje myśli wachlarzem, który próbował mi sprzedać.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dojazd z Ubud do Tegallalang Rice Terrace zajmuje około 20 – 25 minut. Na własną rękę najłatwiej dojechać tutaj skuterem. Oczywiście, niekoniecznie trzeba wypożyczać skuter, ponieważ aplikacja Grab (czy Gojek) sprawdza się tutaj świetnie, a ceny przejazdów są bardzo przystępne. Cena przejazdu Grabem w jedną stronę to około 30 000 IDR (nieco ponad 7 zł)/czerwiec 2024.
BILETY WSTĘPU: WSTĘP (MOŻE BYĆ) DARMOWY
Przy głównej ulicy stoją pracownicy, którzy namawiają do zakupu biletu wstępu, co sprawia, że ma się wrażenie, iż są obowiązkowe. Ciekawostką jest fakt, że na teren tarasów można dostać się nie uiszczając żadnej opłaty (korzystając z kamiennych zejść, które są blisko kawiarenek), o czym dowiedziałam się od pracownika jednej z nich. Biletów nikt nie sprawdza. Cena takiego biletu jest symboliczna: 20 000 IDR (niecałe 5 zł).